Wyzwanie

Podejmę wyzwanie! …Ale czy mi to pomoże?

Jak już wiemy, zmiany są trudne z samej ich natury, jednak do zysków potrzebny jest wysiłek. Postanowiłem się ruszyć i przez najbliższy miesiąc codziennie będę robił pompki.

Nie zastanawiałem się w sumie czy jest to optymalne wyjście do poprawienia formy, chodzi raczej o pewien impuls do zmian i przyzwyczajenie organizmu do pracy i wysiłku niezbędnego w bardziej pracowitym życiu.

Ale może by trochę o tych wyzwaniach. Czy to dobry sposób na zmianę?

I tak i nie.
Już wyjaśniam. Z jednej strony jasno określony cel (wykonywanie listy ćwiczeń), rozłożony w konkretnym czasie (30 dni) jest idealny pod względem motywacyjnym. Tego ująć wyzwaniom nie można. Z drugiej strony jednak, wnikając z powrotem w naturę zmiany, możemy dostrzec pewną lukę. Skoro zmiana ma być etapem ewolucji osoby i w wyniku również jej działań, to podejmowanie wyzwań tylko na określony czas nie jest tym czego szukamy. Jeżeli zmiana ma być zmianą osoby, jej stylu życia, trzeba by podjąć wyzwanie “pompki przez 720 miesięcy”.flickr.com/photos/soldiersmediacenter (CC BY 2.0)

Mając w głowie to ograniczenie wyzwań możemy skupić się na tym, co nam mogą dać wyzwania i jak dzięki nim możemy się zmieniać.

Z moich wstępnych rozważań można wyszczególnić kilka podstawowych zastosowań i plusów:

  1. Pomagają zacząć i wytrwać
  2. Dają możliwość przetestowania jak to jest żyć jako “człowiek po zmianie”
  3. Pomagają dojrzeć naszej decyzji zmiany

Prawdopodobnie nie ma nic lepszego na dokonanie zmiany, jak wykonanie pierwszego kroku, a jasno określone zasady wyzwań nie dają nam argumentów do zwlekania. Jak już się zacznie to trzeba tylko to poważać i znowu wyzwania nam w tym pomogą, przynajmniej przez określony czas.

Jeżeli się zgodzimy, że zmiana zachowania musi być spowodowana zmianą osoby i jej myślenia, to nie ma lepszej okazji na możliwość zmiany, jak przetestowanie życia “po zmianie”. Czy nam odpowiada jak się czuje człowiek, który codziennie ćwiczy? Czy wystarcza nam na wszystko czasu? Czy czujemy, że idziemy do przodu? To wszystko pomaga w podjęciu decyzji o zmianie. Jesteśmy w stanie stwierdzić, dzięki tym doświadczeniom, a nie tylko naszym wyobrażeniom, czy chcemy dokonać takiej zmiany, czy jest to coś dla nas.

To tyle ja wracam do pompek. Napisz coś poniżej, np. co ci dały wyzwania albo coś o zmianach. Bo nie ukrywam stałym użytkownikiem wyzwań nie jestem.

 


foto: flickr.com/photos/soldiersmediacenter (CC BY 2.0)

Advertisements

4 thoughts on “Wyzwanie

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s