Survival, bushcraft?

O co chodzi z tym survivalem, bushcraftem, preppingiem i podobnymi? 

Ale najpierw czemu tu takie dziwne tematy? Nie miało być o zmianach i rozwijaniu siebie? Chodzi o pobudzanie swojej kreatywności aby mieć jeszcze więcej pomysłów. Wszystko się da odnieść do wszystkiego. Wystarczy, że wyjdziesz z takim połączeniem pierwszy/a i innowacja gotowa.

Czy tym ludziom odbiło? Oczywiście że tak, ale nie bardziej niż wędkarzom i alpinistom. Hobby jak każde inne. Jeżeli ktoś się nie obraca w takich kręgach, to może nie wiedzieć.  Ja też się nie obracam, ale chętnie powiem. Otóż po kolei.

Survival

13083490714_6b0d659671_kTutaj mamy niezły śmietnik, bo słowo spodobało się panom i paniom z marketingu i rzucają nim na prawo i lewo. Dlatego też pewnie to słowo jest wam najbardziej znane. Ale o co chodzi?

Jest to sztuka przetrwania w naturalnych warunkach (naturalnych bo blisko natury, dla miastowych nie są naturalne : ). Czyli survival to w skrócie: “Zgubiłeś się w lesie, i chcesz wrócić do cywilizacji. Oczywiście mówię o podstawowej wersji survivalu, bo namnożyło się ich co niemiara, z większym bądź mniejszym sensem.

Zostawmy odmiany survivalu i przejdźmy do bushcraftu.

Jak sama nazwa wskazuje, mamy do czynienia z jakimś rzemiosłem – craft. Tak bym to tłumaczył, jako rzemiosło w buszu, czyli lesie. Tutaj nie spieszymy się żeby las opuścić. dsc_0089Wręcz przeciwnie, chcemy w nim jak najdłużej pozostać, wykonując różne prace około obozowe i praktykując różne czynności, które robiliby ludzie mieszkający poza ówczesną cywilizacją. Duży akcent jest położony na umiejętnościach takich jak: praca w drewnie, tradycyjne metody pozyskiwania i obróbki żywności, ogólnie przetwarzania środowiska naturalnego aby można było w nim żyć.

 

Prepping

Jest to dziedzina, z którą miałem najmniejszą styczność, ale mogę powiedzieć tyle, że jest to filozofia wg. której powinniśmy się przygotować na ciężkie czasy. Zarówno na ataki jądrowe, jak i na trzęsienia ziemi. Jest to zależne od samego preppersa.

Ziarna od plew

W tym temacie warto niezaznajomionym zaznaczyć, co jest zawarte w którejś z tych dziedzin, a co zwykłymi wygłupami i ryzykowaniem zdrowia i życia.

Weźmy taki survival i bushcraft. To potężne dziedziny wiedzy, zawierające zarówno znajomość roślin jadalnych i leczniczych, aż po techniki polowania i budowania schronień. To właściwie wszystko co wiedzieli nasi przodkowie. Nie zawahałbym się ani na chwilę, aby nazwać mądrym jakiegoś doświadczonego instruktora, czy amatora survivalu, bushcraftu czy preppingu. Natomiast są pewne programy które z wartością merytoryczną mają mało wspólnego i mogą zniekształcać obraz ww. dziedzin. Na przykład taki Bear Grylls, który pokazuje swoje dzielne wyczyny, bardziej w stylu filmów ze Stallone’m, czy Schwarzeneggerem.

Więc jakaś lista sprawdzonych nazwisk dla ciekawych? Owszem: Les Stroud, Ray Mears, Dave CanterburyPrimitive technology, Justin Wolfe, Larry Roberts

Kto lubi te klimaty pisze komentarz.

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s