Po czytaniu mam mnóstwo pomysłów

Dziś ciekawa rzecz. Powiem kiedy mam dużo pomysłów i jak je hodować.

Warto poczynić to odkrycie dla swojej kreatywności.

Uwaga: Zawsze uważałem się za mało kreatywnego człowieka. Pamiętasz tych ludzi ze szkoły, którzy plakaty i prezentacje wymyślali w 15 minut? Nie byłem jednym z nich. Rozprawki męczyłem dniami, jeśli chodzi o plakaty i prezentacje, to w 15 minut nie miałbym tematu. Ale człowiek się uczy i zauważyłem, kiedy mam pomysły, zacząłem lepiej sobie radzić w różnych sytuacjach.

Czym jest kreatywność? Cechą osoby czy umiejętnością?

Moim zdaniem to, co robię czyni kreatywnego człowieka, nie to jaki jestem.

330793963_191d21322c_o

No, przyszedł czas, żeby coś wreszcie konkretnie powiedzieć. Więc, sposoby na morze pomysłów:

  • Czytaj książki / blogi
  • Słuchaj wykładów / podcastów / rozmów
  • Rozmawiaj z innymi i sobą
  • Nie myśl nad pomysłami, łącz wątki z ostatnich rozmów, książek, podcastów…

Dlaczego tak dużo piszę na różne, wydawałoby się dziwne, tematy? Bo chcę ci dać morze słodkości, półki pełne potencjalnych inspiracji i rozwiązań. Nic tylko sięgać.

Pomysły i rozwiązania składają się zasadniczo z dwóch etapów. Łączenie różnych faktów i ciężka sumienna praca.

To pierwsze znajdujesz mam nadzieję tutaj. To styl bycia, codzienna praktyka. Zasiewanie umysłu nowymi rzeczami, aby zaczął je przepracowywać i łączyć z innymi. Właśnie dlatego czytaj / słuchaj cokolwiek, oby wartościowe. Wartościowe, czyli nie lanie wody o niczym albo wygłupy. Poważne przemyślenia, temat nie jest istotny. Problematyka kierowania organizacjami, wyprawy na biegun, budowa rozgwiazdy, procesy komórkowe, wszystko się łączy. Wszystko może być inspiracją. Ale basenik trzeba ciągle podlewać nowymi pomysłami, nowymi spojrzeniami, odmiennymi kątami.

W myśl teorii zachowania zasobów Hobfalla1 im więcej mamy, tym więcej możemy mieć (no w pewnym skrócie). W jego teorii zwróciło moją uwagę to, że potrzeba nam inwestować zasoby, aby osiągać zyski. Trochę jak w przypowieści o talentach, zakopując talent/wiedzę zamiast nią obracać i ją powiększać tylko je tracimy. Właśnie dlatego uważam, że powinniśmy się ciągle uczyć, ciągle rozszerzać umiejętności, zmieniać punkt widzenia na ten bardziej zgodny z prawdą. Po prostu nie stać w miejscu, ponieważ wtedy nie tylko stoimy, ale i się cofamy. Masze talenty ulegają korozji, nic nie posiadamy po wieczne czasy. Ciągły ruch jest też receptą na życie psychologii egzystencjalnej2.

Warto też, żeby móc łączyć zagadnienia, rozmawiać dużo z innymi i ze sobą. Po zwerbalizowaniu wiele rzeczy okazuje się innymi niż się nam wydawało.

No i przede wszystkim, siedzenie nad czystą kartką i usilne myślenie nie jest metodą na rewolucyjne pomysły. Być może na pewne rozwiązania, nie mówię przecież, że wszystko wpadnie samo. Ciężka praca jest wymagana, jednak te najbardziej kluczowe pomysły się kształtują, nigdy powstają z niczego.

Praca domowa. Przeczytaj kilka zdań, posłuchaj audiobooku, podcastu. Nie musi być do końca, wystarczy jedna myśl. Jeżeli chcesz mogę coś zarekomendować w komentarzu 🙂


1 Kowalik E. (2014). Człowiek, organizacja, kariera. Rozdział 5 s.159-161

2 Piotr Oleś. (2009). Wprowadzenie do psychologii osobowości. Rozdział 12 s.331-332

fotos: flickr.com/photos/paulsimpson1976 (CC BY 2.0)
flickr.com/photos/brunkfordbraun (CC BY-SA 2.0)

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s